Bio

“Hendrix bol mojim Bohom, jeho štýl hry ma doslova fascinoval”, priznáva René. Dôkazom toho je, že v roku 1996 sa zúčastnil v Severnej Karolíne súťaže v interpretácií skladieb Jimiho Hendrixa, ktorú vyhlasuje každý rok Hendrixova rodina. Skončil v jednom z semifinálových kôl ako najlepší Európan na 2. mieste.

Okrem Hendrixa sú jeho vzormi napríklad Steve Ray Vaughan, B.B. King, Eric Clapton a iný bluesový a bluesrockoví velikáni. Nezostal však iba v tieni svojich gitarových hrdinov, ale pustil sa aj na vlastnú hudobnú cestu. Svoje umenie prezentuje na koncertoch v kluboch a festivaloch doma aj v zahraničí, kde vystupuje so svojou bluesrockovou kapelou DownTown. Za sebou má niekoľko CD. Najnovší štúdiový album Blind man vyšiel vo Februári 2013 a v apríli 2015 vyšla výberovka live nahrávok pri príležitosti 20. výročia založenia kapely s názvom 20 years before.

Repertoár kapely tvoria vlastné skladby, bluesové, bluesrockové, rock & rollové cover verzie legendárnych predstaviteľov týchto žánrov.

foto_biozľava bubeník Peter Goruša, gitara a spev René Lacko, basgitara Milan Golha

Stručná história:

1989
po vyučení za automechanika sa učí hrať na gitaru (od otca a Mária), vplyv JH, J.Page, E.Clapton

1990
Stretnutie RL s Máriom Nagyom v bani v Handlovej (pracovali do 2001)

1990-1991
Chodí na jazzovú gitaru k Danovi Morvayovi a pokročilejšiu hru na gitaru

1990
RL plus bubeník Mário Nagy zakladajú hardrockovú skupinu Big Bang. Spieval Martin Máček, bas Slavo Sršeň. Orientácia na hard rock typu Led Zeppelin.

1993
pre firmu Opus nahral CD a MC s Big Bangom album s názvom: The Jolly Joker (vlastná tvorba v hardrockovom duchu, v slovenčine)

1995
Big Bang sa rozpadá

1996
Stretnutie s Mirom Dvorským v jeho štúdiu v Lamači a nahratie JH skladieb a poslatie do US na súťaž a prvý krát spieva

Október 1996
1996 RL sa zúčastnil v Severnej Karolíne sútaže v interpretácii skladieb Jimiho Hendrixa, ktorú vyhlasuje každý rok Hendrixova rodina. skončil v jednom zo semifinálových kôl ako najlepší Európan na 2. mieste

1997
Začiatok spolupráce s Milanom Čížom Reného osobným dlhoročným výrobcom gitár, ktorý študoval na pracovnej stáži (rok a pol) v Arizone u gitarmakera SRV Johna Reuttera

1995-1998
Vplyv Stevieho Ray Vaughana – RL ide blues-rockovým smerom – vznik René Band na basgitaru hrá Milan Golha a bicie Mário Nagy.

1998
Milana Golhu strieda na base Jozef Bobula, ktorý ten istý rok odchádza do US (st.basu) a René Band sa premenuje na René & Downtown

1999
RL príležitostne vystupuje v kapele Mira Dvorského Blues Rock Cirkus

1999
Unplugged koncerty s Jozefom Engererom

1999-2002
Milan Golha sa vracia k René and Downtown a hrajú v rozličných kluboch v Nemecku. René stretáva Jamesa Matthiasa Baumgdta a jegho kapelu O Colors. René s kapelou boli predskokanmi Micka Taylora v Bratislave

Október 2001
Dowtown vydal ich prvý oficiálny album v štúdiu Ebony v Bratislave. Názov albumu je ” Freedom is my way”. Tento album je v Reného štýle a kapela má na ňom päť vlastných skladieb a kompozícií.

2001
René Lacko sa začína živiť muzikou. Naštartoval svoju kariéru speváka.

2001
René Lacko sa zúčastnil Memoriálového večera na počesť SRV v Budapešti. Z koncertu bolo vyrobené Video a CD na ktorom má René 2 skladby. Taktiež tam stretol Zsolt Benko.

2002
René and Downtown nahrali album Shake a Leg, ich vlastná hudba,jam.

2002
Hosť v kapele The Freemans.

2003
Po odchode je Milan Golha nahradený Martinom Oulehlem a tiež s nimi hráva z času na čas klávesák Peter Dobrota.

René plánuje nahrať Tribute J. Hendrixovi

2005
Od apríla je aktuálna zostava bandu: Milan Golha – basgitara a Peter Goruša – bicie.

2006
Od konca októbra je aktuálna zostava bandu: Martin Oulehle – basgitara a Peter Goruša – bicie.

2015
Aktuálna zostava bandu: Milan Golha – basgitara a Peter Goruša – bicie.

Comments are closed.